شما در حال مشاهده هستید جنگ مایکروسافت علیه گوگل در مجلس آمریکا

جنگ مایکروسافت علیه گوگل در مجلس آمریکا

در روز جمعه هفتهٔ گذشته، یکی از کمیته‌های فرعی مجلس آمریکا با تمرکز بر فعالیت‌های خبری (بازنشر اخبار) گوگل و فیسبوک، به لایحهٔ جدیدی که اخیراً (طی هفتهٔ گذشته) ارائه شده بود، اشاره کرد. این لایحه از سوی اعضای جمهوری‌خواه مجلس حمایت می‌گردد. یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای قانونیِ شرکت‌های بزرگ در آمریکا، بحث جلوگیری از قدرتمندسازی (به انگلیسی: آنتی‌تراست) آن‌هاست که سال‌هاست در این کشور به آن پرداخته می‌شود؛ مهم‌ترین فاکتور ذکرشده در این بحث نیز از «خبرنگاری محلی» سرچشمه می‌گیرد که به‌شدت در معرض خطر است.

دیوید سیسیلین (David Cicilline)، نماینده رود آیلند (Rhode Island) در مجلس ایالات متحده، دربارهٔ این موضوع می‌گوید:

«بحران خبرنگاری کنونی تبدیل به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بحران‌هایی شده که ما در حال حاضر در دموکراسی‌مان شاهدش هستیم.»

گوگل و مایکروسافت به جنگ پرداختند

ایحه‌ای که سیسیلین به مجلس ارائه داده (Journalism Competition and Preservation Act of 2021) به دفاتر نشر خبر این اجازه را می‌دهد تا با پلتفرم‌هایی چون گوگل و فیسبوک، بر سر نحوه و چگونگی توزیع اخبار آنلاین، به مذاکره و تبادل نظر بپردازند. سناتور ایمی کلابوچار (Amy Klobuchar؛ دموکرات) اصلی‌ترین عضو رهبری تأیید این لایحه است و سایر اعضای مجلس سنا هم‌چون سناتور جان کندی (John Kennedy؛ جمهوری‌خواه) و نماینده کن باک (Ken Buck؛ جمهوری‌خواه)، لزوم تأیید هرچه سریع‌تر آن را تأیید نمودند.

باک دربارهٔ لایحه مورد نظر روز جمعه چنین گفت:

«این لایحه اولین قدم برای براندازی پادشاهان فناوری (هم‌چون گوگل و فیسبوک) است که عرصهٔ خبرنگاری و انتشار اخبار را سال‌هاست در دست گرفته‌اند. با این کار کمک یا اعانه‌ای به خبرگزاری‌های کوچک و محلی انجام نمی‌شود؛ تنها حق بیان آزاد برخاسته از دموکراسی کشور برایشان اعمال می‌شود.»

اگرچه روز جمعه به‌صورت تدریجی شاهد دودستگی در طرفداران این لایحه بودیم، نمایش اصلی در پشت صحنه در حال رخ دادن بود.

این موضوع به چه معناست؟

امروزه فشار روزافزونی بیش از پیش بر روی کنگره قرار دارد تا این لایحه را تأیید کند. در ماه ژانویه ۲۰۲۱، گوگل فقط به‌خاطر یکی از قوانین جدید دولت، این کشور را تهدید به حذف موتور جست‌وجویش نمود. طبق این قانون، هر غول فناوری چون گوگل می‌بایست برای بازنشر اخبار رسانه‌ها، به تولیدکنندگان محتوای آن بهایی پرداخت کند.

این قانون (که در ژانویه بحث آن پیش آمده بود) در فوریه ۲۰۲۱ تأیید شد و گوگل مجبور شد سریعاً برای عقب‌نماندن از رقابت خبری پیش‌آمده، با نیوز کورپ (News Corp) و سایر منتشرکنندگان خبر در این کشور قراردادی امضا کند.

در میان هیاهوی به‌وجودآمده از قانون جدید استرالیا، شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت از تلاش‌های دولت این کشور برای حفظ حقوق تولیدکنندگان محتوا، قدردانی کند. برد اسمیث (Brad Smith)، مدیر و نماینده قانونی مایکروسافت، ماه گذشته در این زمینه گفت:

«در این میان یک چیز مشخص است: اگر تمام ابرقدرت‌های فناوری هم تصمیم بگیرند به‌خاطر قانون جدید وضع‌شده در استرالیا، این کشور را تهدید به عدم ارائه سرویس کنند، مایکروسافت هرگز چنین تصمیم نمی‌گیرد.»

اسمیث روز جمعه به‌عنوان یکی از حمایت‌کنندگان لایحهٔ ذکرشده، در مجلس ایالات متحده حضور پیدا کرد. اما لحظاتی پیش از آغاز رسیدگی به حکم تأیید یا عدم تأیید این لایحه، شرکت گوگل در بیانیه‌ای علیه مایکروسافت، آن‌ها را متهم به «ادعاهای خودخواهانه و دروغین» کرد؛ با این ملخص که شرکت مایکروسافت «سعی دارد در جبهه‌های قانونی، یکی از بزرگ‌ترین حریف‌های خود در عرصه فناوری را نابود کند.»

می‌توان گفت گوگل حق دارد از تأیید لایحهٔ موردنظر خشمگین و صدالبته سراسیمه و هراسان باشد؛ مخصوصاً پس از اتفاقاتی که در کشور استرالیا رخ داد. لایحه‌ای که سیسیلین مدنظر دارد، در حال حاضر از سوی هر دو حزب مجلس حمایت می‌گردد.

مدیر و موسس مایکروسافت

خلاصه جلسه:

گلن گرین‌والد (Glenn Greenwald)، ادیتور و نویسندهٔ قبلی رسانهٔ اینترسپت (Intercept)، نیز روز جمعه در حمایت از این لایحه شهادت داد. مت گائتز (Matt Gaetz؛ جمهوری‌خواه) بیشتر تمرکز فعالیت‌هایش را روی سؤال و جواب با گرین‌والد گذاشت و از او سوال‌های متعددی پرسید؛ سوال‌هایی اعم از اینکه آیا می‌ترسد این لایحه تنها به بهبود وضعیت شرکت‌های رسانه‌ای بزرگ کمک خواهد کرد یا این‌که واقعاً حق خبرگزاری‌های کوچک و محلی را نیز ادا خواهد کرد.

این موضوع به کجا ختم می‌شود؟

باید منتظر جلسه محاکمهٔ بعدی کمیتهٔ قانون‌گذاری مجلس ایالات متحده (با موضوع جلوگیری از قدرتمندسازی ابرشرکت‌های فناوری چون گوگل و فیسبوک) ماند و دید چه موضوعاتی در این جلسه مورد بحث قرار خواهد گرفت. گفته می‌شود تا آخر مارس ۲۰۲۱، جلسهٔ موردنظر با حضور اعضاء مربوطه برگزار گردد.

کلابوچار اوایل این هفته در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان (CNN) اعلام کرد که مجلس سنای آمریکا قصد دارد جلسات محاکمهٔ اختصاصی خود را در رابطه با سلطنت روزافزون ابرقدرت‌های فناوری در دنیای رسانه و نشر اخبار، برگزار کند. هنوز معلوم نیست این جلسات چه زمانی برگزار خواهند شد.

اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری را درسایت ما بخوانید.

مقاله مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید