شما در حال مشاهده هستید دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای من دیجیتال مارکتینگ، استفاده از رسانه‌های دیجیتال و ابزار‌های پرکار و رایگان، به منظور تحت تأثیر قرار دادن کاربران در فضای دیجیتال است. نکته اصلی در بازاریابی دیجیتال مؤثر، استفاده از یک پلت‌فرم، تکنولوژی، تاکتیک درست برای رسیدن به مخاطبی است که محصول شما را خریداری می‌کند، مقاله شما را می‌خواند یا در تعامل با محتوای شما قرار می‌گیرد.

دیجیتال مارکتینگ، واژه‌ای که این‌روزها نیاز هر کسب‌وکاری شده تا کسب‌وکارها برای حفظ سهم خودشان از بازار،جذب مشتری، برندسازی و… به آن نیاز داشته باشند.

به آمار زیردقت کنید:
۶۰ میلیون و ۵۳ هزار و ۸۲۷ نفر (معادل ۷۵% جمعیت ایران) از اینترنت 3Gو  4G استفاده می‌کنند.
۱۲میلیون و ۸۸۸ هزار و ۵۰ نفر مشترک اینترنت ثابت هستند.
۸۸ میلیون موبایل در کشور فعال هستند.
۵۳% کاربران ایرانی اینترنت در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند
میانگین استفاده از اینترنت در روز: ۵ تا ۹ ساعت می‌باشد.

باتوجه به آمار بالا متوجه می‌شویم بعید است در دنیای امروز فردی درحال استفاده از اینترنت، و شبکه‌های مجازی نباشد.

شاید باید گفته که زندگی در جهان بدون اینترنت غیرممکن است.

این گستردگی و استفاده بالا برای مدیران کسب‌وکار میتواند یک فرصت بی‌نظیر باشد، مخاطب زیاد، پیدا کردن مخاطب هدف به راحتی، بازاریابی‌های آنلاین، مشاغل آنلاین و… همه از مزایای توسعه اینترنت و شبکه‌های مجازی می‌باشد.

گره خوردن زندگی مردم بافضای اینترنت سبب پیدایش کلمه دیجیتال مارکتینگ شده است.


در ادامه به مفهوم دیجیتال مارکتینگ و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم.

تعریف دیجیتال مارکتینگ:

دیجیتال مارکتینگ، شامل تمام راهبردها وروش‌ها، ابزارها و فعالیت‌هایی‌ست که برای بازاریابی محصولات و خدمات در دنیای دیجیتال انجام می‌شود.

نیل پتل (Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف، به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست این­گونه پاسخ می­‌دهد:

<<دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­‌گویند که از طریق دستگاه‌­های الکترونیکی انجام می‌­شود>>

در حقیقت دیجیتال مارکتینگ معرفی و پیشبرد فروش محصولات و برند از طریق یک یا چند رسانه الکترونیکی است.

دیجیتال مارکتینگ شیوه نوینی از بازاریابی است که از ابزارهای دیجیتال برای رسیدن به اهداف بازاریابی بهره می برد


دیجیتال مارکتینگ چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

برخلاف بازاریابی سنتی که از طریق تبلیغات چاپی، بازاریابی فیزیکی، حضوری و… با مخاطب در ارتباط است.

در دیجیتال مارکتینگ به صورت الکترونیکی و آنلاین بازاریابی انجام می‌دهید.

با کمی دقت متوجه می‌شوید که دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های بیشتری برای دسترسی به مشتریان برای شما فراهم می‌کند و شما راحت‌تر می‌توانید به مخاطب هدف دست پیدا کنید.

دیجیتال مارکتینگ مانند یک جعبه ابزار است که به کمک ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، ادوردز، تبلیغات بنری و کلیکی دیجیتال، اپ مارکتینیگ، گیم مارکتینگ، ویدیو مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سوشال مارکتینگ، موشن گرافیک، سئو و غیره هرروزه گسترده‌تر می‌شود و به کمک کسب‌وکارها می‌آید.

دیجیتال مارکتینگ،سبب رشد و پیشرفت کسب‌وکارها می‌شود.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ:

1.نتایج قابلیت سنجش بیشتری دارند:

در بازاریابی سنتی راهی برای سنجش تعداد افرادی که بیلبورد شما را دیده‌اند یا به جای دیدن آگهی کاغذی، آن را در سطل زباله‌های بازیافتی انداخته‌اند، وجود ندارد. اما دیجیتال مارکتینگ، گزارش هایی منسجم و قابل اعتماد به شما ارائه میدهد تا برای مثال، تعداد دقیق افرادی که ایمیل شما را باز کرده یا روی لینک خاصی کلیک کرده‌اند را بدانید.

2.هزینه پایین و به‌صرفه بودن

تبلیغات در بازاریابی سنتی ، مانند بیلبوردها و تبلیغات رادیو و تلویزیونی در حال حاضر بسیار پرهزینه هستند. ولی محصولات دیجیتال مارکتینگ در سایزهایی مقیاس‌پذیر عرضه می‌شوند؛ بدین ترتیب، تمامی کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ می‌توانند از این محصولات برای دستیابی به مخاطبان با مناسب‌ترین قیمت‌ها استفاده کنند.

3.دستیابی به مخاطب بیشتر

بازاریابی سنتی شما را به یک منطقه جغرافیایی محدود می‌کند، دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می‌دهد تا با نرخ بالایی از اثربخشی به مخاطبین بین‌المللی خود دسترسی داشته باشید.

4.نرخ بالاتر جلب مشتری

 جلب مشتری به صورت آنلاین تنها با چند کلیک صورت می‌گیرد.به جای اینکه مشتریان، گوشی تلفن را بردارند یا سوار ماشین بشوند و تا فروشگاه شما رانندگی کند، می‌توانند از طریق ایمیلی که فرستاده‌اید وارد وبسایت شما شوند و خریدشان را انجام دهند

5.از بزرگترین مزایای دیجیتال مارکتینگ، هدف‌گیری دقیق مخاطبان هدف شماست.

دیجیتال مارکتینگ لازمه هر کسب‌وکاری است.


دیجیتال مارکتینگ برای هر بیزینس و هرصنعتی الزامی‌ست. دیجیتال مارکتینگ همچنان شامل ایجاد پرسوناهای خریدار شما برای شناسایی نیازهای مخاطبان و ایجاد محتوای با ارزش آنلاین با توجه به این نیازها می شود. اما باید توجه کرد که تمامی بیزینس‌ها نباید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را به شیوه‌های مشابه یکدیگر پیاده سازی کنند.


جعبه ابزار دیجیتال مارکتینگ را باهم بررسی کنیم.

  بازاریابی توسط موتور جستوجوگر (SEM)
 بهیه سازی برای موتورهای جستجو(سئو)
بازاریابی و استراتژی محتواhttps://noaein.com/
بازاریابی درونگرا و برونگرا
  بازاریابی شبکه های اجتماعی
تبلیغات براثر کلیک ( (PPC
 اینفلوئنسر مارکتینگ
  تبلیغات بنری
ایمیل مارکتینگ
 موبایل مارکتینگ
  بازاریابی ویروسی دیجیتال
تبلیغات گوگل‌ادز
گوگل آنالیتیکس

نتیجه‌گیری:

  • کمپانی فروش جواهرات Forever Diamonds، توانست به طرفداران جواهرات مورد نظر خود با نرخ هر نفر کمتر از 1 دلار دسترسی و تعامل داشته باشد و این روال را تا یکسال ادامه دهد که این امر موجب افزایش چشمگیر ترافیک ورودی و نرخ تبدیل مشتری بود.
  • یک بیزینس فروشنده موتورسیکلت های برفی که تجهیزات موتورسیکلت را می فروخت با کمک آژانس دیجیتال مارکتینگ LYFE توانست در عرض 5 ماه و با متدهای پیاده سازی سئو 97 هزاردلار فروش خود را افزایش دهد!
  • همچنین طبق گزارشات آژانس دیجیتال مارکتینگ LYFE، یک باشگاه بدنسازی محلی توانست با یک کمپین گوگل ادز که تنها 49 دلار برای آنها هزینه داشت، بیش از 910 مشتری جدید را در یک بازه ی 90 روزه بدست آورد.

مثال های بالا قدرت دیجیتال مارکتینگ را به راحتی به شما نشان می دهند.

در این مقاله با چیستی دیجیتال مارکتینگ و جعبه ابزار آن آشنا شدیم در مقالات بعدی باما همراه باشید تا قدم به قدم دیجیتال مارکتینگ را در کسب‌وکارها پیاده کنیم.http://www.noaeinco.com

دیدگاهتان را بنویسید